Ciasto drożdżowe babci czy pierogi mamy, każdy ma swoje ulubione dania kojarzące się z beztroskim czasem.

Smaki dzieciństwa

Ciasto drożdżowe babci czy pierogi mamy, każdy ma swoje ulubione dania kojarzące się z beztroskim czasem.


Dziś często mówiąc o smakach dzieciństwa używa się określenia comfort food - czyli jedzenia, które koi, sprawia, że czujemy się dobrze. Ten anglojęzyczny termin zadomowił się u nas, a jego echa odnajdziemy nie tylko w domowej kuchni, ale również w branży gastronomicznej. 

Jedzenie to doznanie multisensoryczne, pobudzające zmysły, a także element kultury wykraczający daleko poza biesiadny stół. Historie z nim związane są opowieścią o ludziach, a także regionach, z jakich się ono wywodzi.



Zapraszamy na spotkanie, podczas którego poruszymy następujące tematy:

- smaki dzieciństwa, dlaczego zostają w naszej pamięci na długo?

- czym jest comfort food i co musi mieć w sobie potrawa, aby wyzwolić w nas pozytywne emocje?

- jakie znaczenia symboliczne mogą kryć się w jedzeniu?

- czy da się ubrać w słowa smak Lubelszczyzny i Podkarpacia?

- dlaczego kultywowanie tradycji kulinarnych jest ważne?- jaki potencjał kulturowy i ekonomiczny ma kuchnia regionalna?

 

 

Dr Magdalena Tomaszewska-Bolałek - orientalistka, badaczka kultury kulinarnej, kierownik Food Studies na Uniwersytecie SWPS. Zdobywczyni nagród kulinarnych w tym: wielu Gourmand World Cookbook Awards, Prix de la Littérature Gastronomique, Diamond Cuisine Award i Nagrody Magellana.

Zajmuje się historią i antropologią jedzenia, a także turystyką oraz dyplomacją kulinarną (zarówno w teorii, jak i praktyce). Autorka książek: "Japońskie słodycze", "Tradycje kulinarne Korei", "Polish Culinary Paths", "Tradycje kulinarne Finlandii" oraz "The Polish Table". Prowadzi wykłady, szkolenia, zajmuje się doradztwem, promowała kuchnię polską zagranicą.

 

Kamil Kotarski - mistrz kucharski, trener i ekspert kulinarny. We współpracy z województwem lubelskim stworzył książkę pt. "Kuchnia Lubelska", która otrzymała Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za najlepszą publikację o lokalnych i regionalnych kulinariach za 2018 rok. W 2019 roku wydał publikację pt.:"Kuchnia Poleska", która była efektem zrealizowania warsztatów kulinarnych, promująca dziedzictwo kulinarne mieszkańców polesia lubelskiego. 

Z pasją gotuje, dzieli się wiedzą i doświadczeniem - realizuje kursy i szkolenia zawodowe, warsztaty i pokazy kulinarne na terenie całej Polski. Konsultuje programy kulinarne, doradza m.in. samorządom, instytucjom i przedsiębiorcom z branży HoReCa. W 2011 roku wygrał konkurs "Smaki Lubelszczyzny" przygotowując potrawę w oparciu o najstarszą polską książkę kucharską "Compendium Ferculorum" z 1682 roku.

 

Nasze wartości

WOLNOŚĆ

wspieramy biznes nie próbując formatować członków Klubu do struktury korporacyjnej

ZAUFANIE

budujemy wzajemne relacje z pełną świadomością, że jest to proces, który ma swoją dynamikę i etapy

SKUTECZNOŚĆ

korzystamy z nowoczesnych narzędzi dotarcia do szerokiej bazy potencjalnych klientów

SERDECZNOŚĆ I WYROZUMIAŁOŚĆ

zależy nam na dobrej atmosferze i wzajemnym zrozumieniu